Komitet Organizacyjny składający się z oddziałów PTTK w Cieszynie i Wiśle oraz gospodarza 9 lipca 2022 r. już od godz. 9.00 przystąpił do czynności przygotowawczych. Gospodarz rozstawił namioty. W namiocie organizatora obowiązki sekretariatu pełniły: Maria Czyż i Irena Greń (Cieszyn) oraz Anna Pilch (Wisła). Prowadzeniem weryfikacji odznak GOT zajął się Henryk Więzik (Cieszyn) oraz Włodzimierz Zwierzchowski (Wisła). Dokumentację fotograficzną wydarzenia realizował zespół Beata Tyrna i Krzysztof Greń (Cieszyn). Grażyna Pruska i Anna Pilch przygotowały drukowane podziękowania dla gości z wykorzystaniem pieczątki okolicznościowej. Podziękowania wręczała Izabela Rudzińska (Wisła).
O godz. 11.00 komandor Zbigniew Pawlik rozpoczął złaz od odczytania fragmentu wspomnień dr. Jana Galicza opisujących moment otwarcia schroniska w 1922 r. W dalszej kolejności przedstawił skład Komitetu Honorowego oraz Komitetu Organizacyjnego. Następnie odczytał fragmenty wspomnień pt. „Stożek” dr J. Galicza ze swojej wyprawy na Stożek w roku 1891, kiedy jeszcze nie istniało w tym rejonie jakiekolwiek zagospodarowanie turystyczne opublikowanych w II Roczniku O/PTT „Beskid Śląski” w 1931 r. oraz na bazie artykułu tego samego autora z 1935r. omówił perypetie związane z lokalizacją, budową i wyposażeniem schroniska. Rys historyczny zakończył przybliżeniem losów budynku w okresie od II wojny światowej do czasów współczesnych.
Zespół organizacyjny tymczasem przyjmował zgłoszenia przybywających uczestników i wydawał świadczenia, a pracownicy gospodarza wydali posiłek turystyczny. Warto odnotować, że duże zorganizowane grupy (ponad 10 osób) przybyły z Koła PTTK nr 2 PTTK (Skoczów), Koła PTTK nr 19 (Goleszów), Koła PTTK nr 8 (Cieszyn), Oddziału PTTK z Żywca, PTTS „BS” w RCZ, Klubu Słowackich Turystów oraz Klubu Czeskich Turystów z Trzyńca.
O godz. 12.00 swój koncert rozpoczęła świetna dziewczęca kapela góralska „Wisła” z Wisły. Korzystając z okolicznościowych śpiewników uczestnicy włączyli się do wspólnego śpiewania, a skoczne dźwięki góralskiej muzyki zachęcały do tańca, co wykorzystali przede wszystkim członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” ruszając do zaimprowizowanej zabawy. W przerwach Anna Cięgiel-Tochaczek (córka Jana Cięgla, który był gospodarzem w schronisku przez 36 lat) przekazała ciekawe wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w schronisku.
O godz. 13.00 hejnał góralskiej trombity oznajmił uroczysty punkt kulminacyjny, którym było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Dokonali tego Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek i Wiceprezes ZGPTTK Jakub Nowak w asyście Mariusza Szewczyka, prokurenta Spółki PTTK Karpaty.
Wymienieni goście wspólnie przytwierdzili również dużą tablicę ilustrującą przebieg Głównego Szlaku Karpackiego, który przebiega obok schroniska. Znakomita większość członków Komitetu Honorowego następnie zabrała głos, podkreślając wyjątkowość wydarzenia oraz życząc Jubilatowi dalszych owocnych lat w służbie turystyki. Komandor odczytał też okolicznościowy adres przesłany przez Prezesa ZG PTTK Jerzego Kapłona. Chóralnie odśpiewano gromkie „100-lat” Jubilatowi i przy pieśni „Szumi jawor szumi” wykonano wspólne rodzinne zdjęcie uczestników. Uroczystość zakończył ponowny hejnał trombity góralskiej.
Komitet Organizacyjny szacuje, że w Złazie udział wzięło ok. 300 uczestników, co wobec niepewnej pogody (ranek pochmurny i mglisty, później jednak wyjrzało słońce i odsłoniły się widoki) wydaje się być dobrym wynikiem. Program w całości został zrealizowany, a piękna tablica będzie stanowiła wspaniałą pamiątkę po tym wyjątkowym wydarzeniu, więc można przypuszczać, że półroczne wysiłki organizatorów Złazu zakończyły się sukcesem.
Komandor Złazu
Zbigniew Pawlik
Lista gości oraz kierownictwo złazu i współpracownicy
Fot. Krzysztof Greń