56 Górski Rajd Młodzieżowy „Pożegnanie Lata” – Soszów

Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, przy współpracy z Burmistrz Miasta Cieszyna oraz Starostą Cieszyńskim, zorganizował cykliczną imprezę turystyczną – Górski Rajd Młodzieżowy „Pożegnanie Lata”. 30 września 2023 r. odbyła się 56 już edycja tej popularnej formy aktywnego spędzania czasu na łonie beskidzkiej przyrody.
Trasy rajdu poprowadzono szlakowanymi ścieżkami pasma Czantorii i Stożka, a metę wyznaczono przy schronisku turystycznym na Soszowie. Na tą edycję imprezy zgłosiło się 16 drużyn. Pomimo słotnej pogody do mety dotarło 13 drużyn, liczących łącznie około 550 osób. Na puchary za najliczniejsze drużyny zasłużyli: Szkoła Podstawowa nr 1 z Cieszyna, Szkoła Podstawowa z Zebrzydowic, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne przy zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie oraz II Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Puchar Zarządu Głównego PTTK otrzymało Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne przy Szkole Podstawowej nr 6 w Ustroniu Nierodzim.

W tradycyjnym konkursie wiedzy o regionie i cieszyńskiej gwarze laureatami zostali: w kategorii szkół podstawowych klasy I-V Bogusława Wojtyła (SP – Cisownica), przed Piotrem Czerkowskim i Agatą Mańką (oboje z SP6 – Cieszyn), klasy VI–VIII Hubert Przystupa (SP – Cisownica), przed Mateuszem Gaszkiem i Dominikiem Grędziok (oboje z SP6 – Cieszyn). W kategorii szkół ponadpodstawowych konkurs wygrał Jakub Kubala (Szkoła Organizacji i Zarządzania – Cieszyn) przed Jakubem Kwolkiem (II LO – Cieszyn) i Maksymilianem Mulawką (SOiZ – Cieszyn).
Puchary dla najliczniejszych drużyn oraz dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu wręczyli: Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Malina, Prezes Oddziału „Beskid Śląski” Zbigniew Huczała oraz Komandor Rajdu Bogusław Bujok. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali okolicznościowe przypinki przedstawiające schronisko na Soszowie w jesiennej szacie.
Dziękujemy wszystkim młodym turystom i ich opiekunom za uczestnictwo w naszym rajdzie.

Już dzisiaj organizatorzy zapraszają wszystkie szkoły powiatu cieszyńskiego na 57. Górski Rajd Młodzieżowy „Powitanie Wiosny”, który odbędzie się 11 maja 2024 roku. O regulaminie rajdu oraz miejscu jego mety będziemy informować w Wiadomościach Ratuszowych oraz na stronie internetowej https://cieszyn.pttk.pl, a także za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do zobaczenia na mecie następnego rajdu.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Cieszyna, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Lasów Państwowych oraz Zarządu Głównego PTTK.