49 Rajd Górski Koła PTTK nr 30 „Twardziele”

Po raz 49 turyści z Cieszyna i jego okolic spotkali się na Górskim Rajdzie Koła PTTK nr 30 „Twardziele” z Cieszyna. Niedziela 4 czerwca przywitała nas słoneczną pogodą, która zachęciła 104 dorosłych turystów oraz 21 dzieci do pieszej wędrówki po beskidzkich szlakach pasma Czantorii i Stożka, stanowiących jedno z głównych pasm naszego Beskidu Śląskiego. Tym razem na metę rajdu wybrano schronisko na Soszowie, które zeszłego roku obchodziło jubileusz 90-lecia powstania. Tradycyjnie impreza miała charakter wielopokoleniowy. Najmłodszy uczestnik rajdu liczył sobie tylko 2,5 roku i został przyniesiony przez tatę w nosiłkach, a najstarsza uczestniczka miała ponad 85 lat. Znany slogan, że „turystyka łączy pokolenia” w przypadku tego rajdu został zrealizowany w 100%, a może nawet w 200%. Na mecie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali plakietkę rajdową oraz bloczek na posiłek – wspaniały żurek serwowany przez schroniskową kuchnię. Przybyli na rajd turyści dzielili się wspomnieniami z poprzedniego sezonu oraz turystycznymi planami na rok bieżący. Jak co roku dziećmi zajęła się wykwalifikowana kadra pedagogów, która nadzorowała wykonywanie wycinanek oraz rysunków. Większe dzieci miały do swojej dyspozycji kolorowe puzzle o różnym stopniu trudności. Wszystkie dzieci otrzymały certyfikat uczestnictwa w rajdzie oraz nagrody i słodycze.
Na dorosłych uczestników rajdu czekały atrakcyjne konkursy, w których trzy pierwsze miejsca były uhonorowane dyplomami z motywami adekwatnymi do tematu konkursu oraz bardzo atrakcyjnymi nagrodami z turystycznej branży.

Najcelniejsze oko w konkursie strzelania z pistoletu pneumatycznego mieli:

1. Kol. Kinga Konior (25 pkt),

2. Kol. Andrzej Krzywoń (25 pkt),

3. Kol. Stanisław Pawlik (24 pkt).

W zawodach strzeleckich uczestniczyło 50 dorosłych uczestników rajdu.

Najlepszym cieślą we wbijaniu gwoździ dziurawym młotkiem okazał się:

1. Kol. Zdzisław Suchy (63 mm wbitego gwoździa),

2. Kol. Paweł Klajsek (57 mm),

3. Kol. Wojciech Korecki (49 mm).

Swoich sił w tych niełatwych zawodach próbowało 33 uczestników rajdu.

Najszybciej puzzle wykonane z mapy Beskidu Śląskiego ułożyli:

1. Kol. Monika Korecka (77,41 sek.),

2. Kol. Adam Ślęczka (90,66 sek.),

3. Kol. Agnieszka Domagała (111,97 sek.).

Z puzzlami mapy zmierzyło się 11 osób, które ułożyły mapę rejonu Soszowa.

Największą wiedzą o regionie wykazali się:

1. Kol. Henryka Tomaszczyk (17 pkt. na 20 możliwych),

2. Kol. Joanna Zmarzły (16 pkt.),

3. Kol. Katarzyna Stafińska (15 pkt.).

Z pytaniami testowymi przygotowanymi przez przewodnika kol. Henryka Więzika borykało się 9 osób, które wykazały się dużą wiedzą o regionie.

Tradycyjnie ostatnim aktem 49 edycji rajdu była pamiątkowa fotografia uczestników, którzy dotrwali do końca imprezy. Obsługę fotograficzną zapewniła kol. Katarzyna Brzuska.